Tydzień III. DBAMY O ZDROWIE 16.03. - 20.03.20 r.
Realizacja pierwszego tematu związana jest z higieną osobistą i zdrowym odżywianiem. W obecnej sytuacji wierzę, że temat ten jest realizowany w waszych domach na bieżąco.
1. Uwrażliwiamy na pozytywny wpływ jedzenia owoców i warzywa na nasze zdrowie. Zachęcam do założenia hodowli dowolnego warzywa np. cebuli, marchewki, pietruszki. W przypadku cebuli umieszczamy w kubku z wodą warzywo tak, aby korzeń był zanurzony w wodzie, zaś zielone listki marchewki i pietruszki zaczną pojawiać się gdy umieścimy na płytkim talerzyku z wodą około 2 cm kawałki tych warzyw odcięte od strony natki.
2. Wyjaśniamy dzieciom pojęcie: higiena osobista i uwrażliwiamy na mycie rąk w różnych sytuacjach. Uczymy się przy tym rymowanki:
Umyj rączkom brzuszki,
potem plecki i paluszki,
potem palce złap na wędkę,
pokręć kciuki śrubokrętem.
I na koniec swe paluszki
potrzyj jeszcze o dwa brzuszki.
3. Wyjaśniamy dzieciom pojęcia zdrowe – niezdrowe. Przypominamy sobie wspólnie z dziećmi co jest dla naszego zdrowie dobre, a co nam szkodzi. Dzielimy produkty na zdrowe i niezdrowe.
Karta pracy 1.pdf
4. Lepimy z plasteliny lub innej masy dowolne kształty – zwracamy uwagę na formowanie kulek i wałków i pracę obiema rączkami. Przepisy na domowe masy plastyczne będą dostępne w osobnym pliku.
5. „Kelner” – układamy na tacy ulepione wcześniej formy i zanosimy „posiłek” w inne miejsce, aby nic nie spadło/nie poruszyło się. Modyfikujemy ćwiczenie np. przechodzimy po wyznaczonej linii, na palcach itp.
6. Określamy wielkości przedmiotów: małe – duże, mniejsze – większe. Za liczmany mogą służyć przedmioty, które mamy „pod ręką” – kredki, marchewki, słomki, patyczki, pamiętając, że na początku różnica musi być mocno widoczna.
7. „Sznurujemy” – przeplatamy sznurki/sznurówki przez dziurki lub nawlekamy koraliki/makaron – modyfikujemy dowolnie według dostępnych materiałów.
Bawcie się, cieszcie się ze wspólnie spędzanego czasu, odkrywajcie siebie i dzieciaki na nowo, przytulajcie się, wyśpijcie i trzymajcie się zdrowo!