3. WIOSENNE NIESPODZIANKI 18.03.20 r.
ZADANIE 1.
Zachęcam Państwa do przeczytania swojemu dziecku opowiadania pt. Marcowy dzień.
Ilustracje do opowiadania https://chomikuj.pl/Iwonka_85
Dzieci przyglądają się ilustracjom i słuchają opowiadania.
S. Kraszewski Marcowy dzień.
– Jaka piękna pogoda! – zawołał Olek, wyglądając przez okno. Rzeczywiście, wiatr rozwiał chmury, niebo było czyściutkie, błękitne jak w lecie. Choć był dopiero marzec, wiosenne słońce mocno grzało, zapraszając do zabawy na świeżym powietrzu.
– Mamo, wychodzę na plac zabaw! Ada, idziesz ze mną?
Młodsza siostra nie raczyła się odwrócić. Jej lalki, ubrane w bajkowe stroje, wybierały się na bal do pałacu księcia. Ada pomachała tylko ręką na pożegnanie.
– Tylko ciepło się ubierz! – przypomniała Olkowi mama. – Marcowa pogoda jest nieprzewidywalna, ciągle się zmienia. Trzeba tak się ubrać, aby cię nie zaskoczyła! Nie zapomnij o czapce i rękawiczkach! I weź kalosze, bo są kałuże!
– Dobrze, mamo! Złapał czapkę i rękawiczki, ale przy drzwiach zatrzymał się i wrzucił je do szafy. „A, co tam... Taka piękna pogoda, ciepło, czapka i rękawiczki będą mi tylko przeszkadzały!” Jeszcze raz wyjrzał przez okno. Chodniki były suche. „Nie będę człapać w kaloszach, to żadna zabawa!” Zamiast kaloszy założył trampki.
Upojony wiosną, nadrabiał zaległości w zabawach na ogrodowych sprzętach. Po chwili poczuł, jak woda chlupie mu w butach. Chodniki były suche, ale trawa była nasiąknięta wodą jak gąbka. „A, co tam! Wrócę do domu, położę trampki na kaloryferze, to wyschną!”
Na placu był sam, więc mógł bez przeszkód wspinać się na drabinki, chodzić po linach „pajęczynki”, huśtać się na huśtawce i kręcić na karuzeli. Wkrótce się zgrzał, więc rozpiął kurtkę. Ale rozwiane poły kurtki przeszkadzały w zabawie.
„A, co tam, zdejmę kurtkę, nic mi nie będzie!” – i rzucił kurtkę na ławkę.
Nagle powiał zimny wiatr i nadciągnęły czarne chmury. Zaczął sypać gęsty śnieg.
„Śnieg? A, co tam, popada i przestanie! Nie przegoni mnie z placu zabaw!” – przekonywał sam siebie Olek, nie przerywając zabawy.
Jeszcze mocniej zawiało i nie był to zwykły śnieg, ale prawdziwa śnieżyca, chwilami przerywana grubymi kroplami deszczu.
„A, co tam, niech pada! I tak nie dam się wypłoszyć z placu zabaw”. Olek wziął kurtkę, którą zostawił na ławce, i nakrył nią głowę. Zaczął coraz szybciej biegać po placyku, biegać po drabince, aby się rozgrzać.
Nadciągnął jeszcze silniejszy wiatr, zakręcił chmurami i zmroził Olka podmuchem lodowatego powietrza.
„Chyba rzeczywiście trzeba wracać” – pomyślał Olek.
Na schodach chwyciły go dreszcze, szczękał głośno zębami, ledwie poruszał nogami, kolana nie chciały się zginać, zgrabiałymi rękami z trudem otworzył drzwi.
Na widok Olka mama załamała ręce. Rozebrała go i kazała wejść pod prysznic.
– Jesteś bardzo wychłodzony. To może się źle skończyć! Przy wyziębieniu organizm jest osłabiony i gorzej się broni przed chorobami!
W nocy Olek dostał wysokiej gorączki, rozbolało go gardło, miał dreszcze. Był cały obolały. Bolała go głowa.
– Módl się, żeby nie przyplątała się prawdziwa grypa! – powiedziała mama.
Następnego dnia Olek został w domu, w łóżku. O przedszkolu i o zabawie na podwórku nie było mowy. Mógł tylko pozazdrościć koleżankom i kolegom bawiącym się na placu zabaw.
– A, co tam! Najwyżej pobawię się zabawkami albo pogram na tablecie! – powiedział Olek.
Rozmowa na temat opowiadania.
Dzieci przyglądają się ilustracjom, opowiadają, jak wyglądała zabawa Olka na placu. Czytają tekst umieszczony na poszczególnych obrazkach (6-latki).
*****************************************************************************************************************************************************
ZADANIE 2.
Zabawa ortofoniczna „Odgłosy pogody”.
Rodzic prezentuje dziecku różne odgłosy pogody np. opady deszczu (kap-kap), szum wiatru (szszsz…), gwizd wiatru (wiu-wiu), następnie prosi dziecko żeby je rozpoznało. Dziecko naśladuje rozpoznane dźwięki.
*****************************************************************************************************************************************************
ZADANIE 3.
Omawianie znaczenia przysłowia.
Czytanie tekstu wyrazowo-obrazkowego (6-latki).
Tekst wyrazowo-obrazkowy dostępny na https://chomikuj.pl/Iwonka_85
Dzieci czytają przysłowie (6-latki). Wyjaśniają jego sens. Następnie czytają umieszczony pod przysłowiem tekst (6-latki), uzupełniając go nazwami obrazków (5-latki).
*****************************************************************************************************************************************************
ZADANIE 4.
Wykonanie Kart pracy przez dzieci.
Karta pracy 5-latki i Karta pracy 2 5-latki https://chomikuj.pl/Iwonka_85 (zadania tego typu wykonują chętne dzieci, których rodzice posiadają w domu drukarkę).
Karta pracy 6-latki i Karta pracy 2 6-latki https://chomikuj.pl/Iwonka_85 (zadania tego typu wykonują chętne dzieci, których rodzice posiadają w domu drukarkę).