Nawigacja

 

4. MARCOWE PRZEPISY 19.03.20 r.

 

ZADANIE 1.

Zabawy z marcem – utrwalanie nazw liczebników porządkowych.

Dziecko otrzymuje kartoniki, na których są przedstawione różne symbole składników pogody – kartoników z symbolami pogody tego samego rodzaju jest 8.

Rodzic układa w jednej linii (przed dzieckiem) kartoniki z symbolami pogody, np. słońce, chmura z deszczem, słońce, chmura z deszczem (początkowo dwie sekwencje). Dziecko głośno nazywa symbole znajdujące się na kartonikach. Następnie rodzic odwraca obrazki tak, aby nie było widać, co się na nich znajduje (nie zmienia kolejności). Pyta: Co znajduje się np. na drugim obrazku? Dziecko, po udzieleniu odpowiedzi, odwraca obrazek i sprawdza, czy odpowiedź była prawidłowa. Następnie rodzic pyta: Co znajduje się na piątym obrazku? itd.

Zabawy z marcem.pdf

 

ZADANIE 2.

Marcowe niespodzianki – ćwiczenia oddechowe, liczenie symboli przedstawiających składniki pogody.

Kartoniki, na których są przedstawione różne symbole składników pogody, np.: słońce z chmurką, drzewo z pochylonymi gałęziami (wiatr), chmura z deszczem, chmura ze śniegiem,  piorun, duża sylweta garnka wycięta z kartonu, pudełko, budzik.

 

Rodzic układa na środku dywanu sylwetę garnka wyciętą z kartonu. Staje po jednej stronie dywanu. Dziecko zajmuje miejsce po przeciwnej stronie. Odległość rodzica i dziecka od garnka musi być taka sama. Dziecko losuje z pudełka jeden kartonik przedstawiający symbol pogody i układa go przed sobą na podłodze. Tę samą czynność wykonuje rodzic. Dziecko i rodzic kładą się na brzuchu. Próbują wdmuchnąć swój kartonik do sylwety garnka. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza wdmuchnie kartonik do sylwety garnka. Następnie sprawdzają, jaka pogoda będzie tego dnia (nazywają symbol znajdujący się na kartoniku).

 

ZADANIE 3.

Przepis na marcową zupę – zadanie matematyczne.

„Marcowa zupa” – wykonanie „marcowej zupy” wg podanego przepisu. Liczenie składników wchodzących w skład potrawy.

W pliku znajduje się sylweta dużego garnka. W tabeli przedstawione są różne symbole składników pogody: słońce z chmurką, drzewo z pochylonymi gałęziami (wiatr), chmura z deszczem, chmura ze śniegiem,  piorun (kartoników z symbolami pogody tego samego rodzaju jest 8).

 

Rodzic układa na stole wydrukowaną (narysowaną) sylwetę dużego garnka, a obok wycięte symbole składników pogody (można je wydrukować lub samodzielnie narysować). Proponuje dziecku przygotowanie „marcowej zupy”. Dziecko podaje składniki, wymienia nazwę i liczbę poszczególnych składników pogody (1x słońce z chmurką, 3x drzewo z pochylonymi gałęziami (wiatr), 4x chmura z deszczem, 6x chmura ze śniegiem, 7x piorun), następnie bierze właściwą liczbę kartoników z symbolami i umieszcza je na syl­wecie garnka, przykleja obrazki. Na koniec dziecko wstaje i naśladując pra­wą ręką ruch mieszania zupy łyżką, mieszają zupę.

Marcowa zupa.pdf

 

ZADANIE 4.

Liczenie promyków słońca układanie odpowiedniej liczby elementów zastępczych.

Kartoniki z narysowanymi słoneczkami z różną liczbą promyków (słoneczka z czterema promykami, słoneczka z pięcioma promykami, słoneczka z sześcioma promykami, słoneczka z dziesięcioma promykami), klocki.

Rodzic układa przed dzieckiem obrazki tak, aby nie było widać, co się na nich znajduje. Dziecko wybiera kartonik z narysowanym słoneczkiem. Liczy promyki i układają na stole tyle samo, np. klocków, ile pro­myków ma słoneczko. Rodzic sprawdza poprawność wykonania zadania przez dziecko.
Liczenie promykow slonca.pdf

Karty pracy dla dzieci:
5-latki.pdf

6-latki.pdf

Aktualności

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole Nr 10 ''Pod Topolą'' im. Janusza Korczaka w Piekarach Śląskich
    ul. M. Skłodowskiej-Curie 61, 41-949 Piekary Śląskie
  • 327678169

Galeria zdjęć