Nawigacja


1. WIOSENNE SYMETRIE 26.03.20 r.

 

ZADANIE 1.

W poszukiwaniu wiosennych symetrii – zabawy matematyczne.
1. „Kolorowe figury”

Pomoce: lusterko, zestaw kartoników z narysowaną na środku kolorową figurą geometryczną (prostokątem, kwadratem, trójkątem, trapezem, kołem).

Dziecko bawi się w dowolny sposób lusterkiem i kartonikami. Dziecko stara się nazwać to, co dostrzegło.
Kartoniki z kolorowymi figurami.pdf


2. „Takie same” – dostrzeganie regularności w innych obiektach.

Pomoce: zdjęcia: parasola, gałązki świerkowej, motyla, biała kartka.

Dziecko ogląda zdjęcia: parasola (przydatny wczesną wiosną z powodu częstej zmiany pogody), gałązki świerkowej (nie zmie­nia swojego wyglądu w kolejnych porach roku), motyla (najlepiej, aby był to zwiastun wiosny, czyli motyl cytrynek). Rodzic przykłada białą kartkę do zdjęcia tak, aby zakryć jego połowę. Widać więc tylko połowę motyla, połowę parasola i połowę gałązki świerkowej. Zakrywa kolejno raz jedną połowę, raz drugą połowę. Dzieci je obserwują i dochodzą do wniosku, że są one takie same.

Takie same.pdf

3. „Znajdź drugą połowę obrazka”

Pomoce: przecięte na pół obrazki, przedstawiające np. pająka, biedronkę, motyla, parasol.

Rodzic wręcza dziecku przecięte na pół obrazki. Dziecko składa obrazki w całość. Obrazki można nakleić na kartkę i pokolorować wg własnego pomysłu.
Znajdz druga polowe obrazka.pdf

 


4. Poszukiwanie w domu przedmiotów, w których można zaobserwować zjawisko symetrii.

Dzieci odnajdują w domu przedmioty, w których występuje zjawisko symetrii. Wskazują oś symetrii, czyli linię dzielącą obiekt na dwie równe części.


5. Układanie symetrycznych obrazków.

Pomoce: różnorodny materiał do tworzenia kompozycji: guziki, kasztany, fasola, korale, figury geometryczne wycięte z papieru.

Dziecko tworzy kompozycje z różnorodnego materiału. Układa, np. z guzi­ków, kasztanów, fasoli, symetryczne obrazki. Po zakończeniu pracy ogląda swoje prace z rodzicem i sprawdzają, czy zadanie zostało wykonane poprawnie.

 


ZADANIE 2.

Leniwa ósemka – rysowanie w powietrzu motyla metodą Dennisona.

Dziecko (na wysokości oczu) wyciąga do przodu jedną rękę. Kciukiem kreśli koło – w lewą stronę do góry, do dołu, wraca do punktu wyjścia. Następnie kreśi drugie koło tą samą ręką, z tego samego punktu, w prawą stronę ku górze, do dołu i z powrotem do punktu wyjścia (rysuje ósemkę). Oczy dziecka podążają za ruchem ręki. Ćwiczenie wykonujemy kilka razy: raz jedną ręką, raz drugą ręką, a także oburącz.

 

ZADANIE 3.

„Wiosenne kwiaty” – praca artystyczno-techniczna.

Pomoce: płatki kosmetyczne, słomki do napojów, kolorowe kartki.

Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy.

Dziecko przykleja na zielonej kartce trzy słomki (zgięte, których końcówki należy trochę przyciąć). Z płatków kosmetycznych wycina kwiaty (główki przebiśniegów) i dokleja do słomek. Na dole kartki przykleja kawałki chusteczki higienicznej – imitujące śnieg.
https://pracaplastyczna.pl/index.php/wiosna/611-przebisniegi

Zdjęcia mile widziane :) (iwonasoremba@interia.pl)
 

         

 

ZADANIE DODATKOWE (dla chętnych, tzw. zadanie z *)  :-)

Wiosenne symetrie – „Tulipan”.

Pomoce: Karta pracy z połową tulipana, kredki (żółta i zielona).

Proszę o wydrukowanie dla dziecka Karty pracy z odkrytą połową wzoru. Jeżeli nie macie Państwo takiej możliwości można ją samodzielnie przygotować. Zadanie polega na odbiciu lustrzanym (symetrycznym) odkrytej połowy obrazka.

Wskazówka: W wykonaniu zadania pomocne może okazać się lusterko. Po przyłożeniu go do osi symetrii dziecko od razu może zobaczyć, jak powinien wyglądać końcowy rysunek, oglądając odbicie lustrzane wydrukowanego obrazka.
Wiosenne symetrie Tulipan.pdf

(iwonasoremba@interia.pl)

Aktualności

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole Nr 10 ''Pod Topolą'' im. Janusza Korczaka w Piekarach Śląskich
    ul. M. Skłodowskiej-Curie 61, 41-949 Piekary Śląskie
  • 327678169

Galeria zdjęć