Nawigacja

 

– POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS –

 

Smaki, zapachy i odgłosy lata 08.06.20 r.

 

1. Rozwiązywanie zagadek rysunkowych.

Rodzic rysuje na kartce różne kształty, np. słońce, czereśnię. Dziecko odgaduje, co zostało narysowane. Próbuje sformułować poprawne zdanie związane z rysunkiem. Przykłady wypowiadanych zdań: La­tem mocno świeci słońce. Latem dojrzewają czereśnie.

2. Zabawa podsumowująca informacje o lecie – Prawda – fałsz.

Dziecko siedzi na dywanie. Rodzic wypowiada zdania. Jeśli zdanie jest prawdziwe, dziecko wstaje, jeśli fałszywe, siedzi. Przykłady zdań: Latem trzeba się ciepło ubierać. Latem pada z nieba kolorowy śnieg. Latem zwie­rzęta przygotowują się do zimowego snu.


3. Ćwiczenia oddechowe Zapachy lata.

Rodzic stawia przed dzieckiem wazon z kwiatami kwitnącymi wczesnym latem, np. różą i słonecznikiem. Podaje ich nazwy. Dziecko przygląda się budowie kwiatów, wskazuje różnice w wyglądzie, a następ­nie pochyla się nad poszczególnymi kwiatami i je wącha: wciąga powietrze nosem, wykonując długi głęboki wdech, a wydycha ustami. Opisują swoje wrażenia.


4. Doświadczenia z wodą i piaskiem.

Dziecko puszcza w misce z wodą papierową łódeczkę, przesuwa ją oddechem (dmucha na nią).

Dziecko lekko uderza rękami o powierzchnię wody.

Dziecko dmucha w wodę przez plastikową rurkę (np. do napojów).


5. Pobudzanie zmysłu smaku – Smaki lata.

Rodzic stawia przed dzieckiem miseczki z różnymi owocami, np. truskawkami i czereśniami. Nazywa je, zwraca uwagę na kolor i wartości odżywcze owoców. Następnie wspólnie z dzieckiem myje je i zachęca do degustacji. Dziecko określa walory smakowe owoców.

Dziecko omawia wrażenia: opisuje zapach kwiatów, smak owoców, mówi, jakie są woda i piasek, jakie dźwięki można za ich pomocą wytworzyć, np. pluskania i bulgotania, przesypywania. Określa właściwości fizyczne kwiatów, owoców, wody i piasku. Mówi ponownie, za co lubi lato.


6. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 81, 82, 83, 84.
5-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 69, 70, 71, 72.

 

Zabawy z porami roku 09.06.20 r.

 

1. Słuchanie wiersza P. Beręsewicza Czemu?

Czemu styczeń nosi ciepłe skarpety?

Bo mu nogi marzną tak, że o rety!

Czemu luty taki blady, skąd smutki?

Bo się martwi, że jest taki króciutki.

Czemu marzec tak się złości i burzy?

Bo za wolno wraca wiosna z podróży.

Czemu kwiecień taki strój ma pstrokaty?

Bo gdzie spojrzy, wszędzie kwiaty i kwiaty.

 

Czemu maj jest zielony i świeży?

Coś się mamom na Dzień Matki należy.

Czemu czerwiec w krótkich spodniach już gania?

Bo to lato, czas na letnie ubrania.

Czemu lipiec taki dziwnie wesoły?

Cóż, wygląda, że nie tęskni do szkoły.

Czemu sierpień tak się śmiesznie nazywa?

Kiedyś z sierpem chodził rolnik na żniwa.

 

Czemu wrzesień wciąż się włóczy po lesie?

Szuka grzybów, może nam też przyniesie.

A październik? Czemu drzewa rumieni?

Bo w kolorach jest do twarzy jesieni.

A listopad? Czemu smutny i bury?

Bo mu liście z drzew zdmuchują wichury.

Czemu grudzień w biały puch się owinął?

Bo mu cieplej pod śniegową pierzyną.

 

Czemu na tym w wierszu kończą się słowa?

Bo tu rok się zaczyna od nowa.

 

Rozmowa na temat wiersza.

Rodzic zadaje pytania, recytując wersy nieparzyste wiersza. Dziecko udziela odpowiedzi dotyczących każ­dego miesiąca. Następnie rodzic pyta dalej: Jakie miesiące wchodzą w skład wiosny (lata, jesieni)? Jak ina­czej możemy jednym słowem nazwać wszystkie miesiące?

 

2. Ćwiczenie plastyczne Figuraki.

Dziecko wybiera dowolną figurę geometryczną i odrysowuje jej kształt na kartce. Następnie przekształca figurę. Tworzy, np. zwierzątko – dorysowuje do figury odpowiednie części ciała wybranego zwierzątka, koloruje je, nakleja elementy. Opowiada o swojej pracy.

3. Kolorowe zdania.

Pomoce: wyprawka, karta F, nożyczki, kartka, klej.

Dziecko wycina z wyprawki kolorowe pola z wyrazami. Rozcina kolejno wyrazy i segreguje je według kolorów. Dziecko układa z wyrazów zdania (5-latek korzysta z pomocy rodziców). Przykleja zdania na swojej kartce. Dziecko 6-letnie odczytuje zdania, a dziecko 5-letnie dzieli wyrazy wchodzące w skład zdań na sylaby.

Zdania po ułożeniu:

To jest sala.

Pomagamy sobie wzajemnie.

Razem podlewamy fasolki.

To jest mama, a to syn.

Moja mama jest wspaniała.

Apteka wydaje leki.

Tam lata kolorowy motyl.

Biedronka ma siedem kropek.

Małe małpki jadły w zoo banany.


4. Zabawa rytmiczno-ruchowa – Letni aerobik.

Dziecko wykonuje podskoki, marsze, skłony, skręty tułowia itp. przy nagraniu muzyki, według pomysłu rodzica.

5. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 88, 89.

 

Wakacyjne rady dla Olka i Ady 10.06.20 r.

 

 

1. Wykonywanie rysunku według instrukcji.

Dziecko siada przy stoliku. Rodzic pokazuje mu przedmioty wykorzystywane w szkole przez uczniów, np.: zeszyt 16-kartkowy (gładki), piórnik. Wyrywa kartki z zeszytu i przykleja taśmą samoprzylepną do blatu stolika. Następnie dyktuje to, co dziecko ma narysować, np.: W górnym prawym rogu narysuj słońce, pośrodku narysuj domek, w dolnym lewym rogu narysuj drzewo itd. Dziecko rysuje ołówkami, w razie potrzeby używa gumki do ścierania. Na koniec koloruje wykonane kontury kredkami lub flamastrami.

2. Zabawa Magiczny worek.

Dziecko siedzi na dywanie. Rodzic kładzie przed nim przedmioty/zabawki związane z letnim wypoczynkiem, np.: okulary przeciwsłoneczne, łopatkę, wiaderko, łódeczkę. Dziecko po kolei ogląda wszystkie przedmioty, dotyka ich, nazywa i mówi, gdzie i w jaki sposób się je wykorzystuje. Następnie rodzic umieszcza te przedmioty w worku. Dziecko dotyka ich i odgaduje, co to za przedmiot, wypowiada jego nazwę z podziałem na sylaby.


3. Rozmowy na temat ilustracji i odczytanych zdań.

Dziecko otwiera książkę na s. 88-89. Ogląda ilustracje. Rodzic zwraca uwagę na szczegóły na nich. Dziecko 6-letnie czyta umieszczone przy ilustracjach teksty. Dziecko dowiaduje się, gdzie Olek, Ada i ich rodzice planują spędzić wakacje i co zamierzają robić w wybranych miejscach letniego wypoczynku. Następnie rodzic zwraca uwagę dziecka na strój, jaki mają na sobie Olek, Ada i ich rodzice oraz na ich twarze. Zachęca dziecko do opisania wszystkich obrazków. Dziecko formułuje dłuższe zdania, poprawne pod względem gramatycznym.

4. Zabawa ruchowa Czym na wakacje?

Rodzic zaprasza dziecko w podróż na wakacje. Włącza nagranie muzyki, pokazuje obrazki różnych pojaz­dów i proponuje np.: lot samolotem, jazdę rowerem, samochodem, spływ kajakiem, pieszą wyciecz­kę. Dziecko swobodnie naśladuje sposób poruszania się poszczególnych pojazdów oraz pieszą wę­drówkę.

5. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 91, 92.


Pożegnania nadszedł czas 12.06.20 r.

 

1. Zabawa Dokończ zdanie.

Rodzic turla do dziecka piłeczkę. Rozpoczyna zdania, a dziecko je kończy, np. W przedszkolu nie lubi­łem… W przedszkolu czułem się… Do przedszkola chodziłem z…


2. Rozmowy na temat ilustracji.

Dziecko otwiera książkę na s. 96. Ogląda ilustrację i opowiada o tym, co przedstawia. Na­stępnie dziecko 6-letnie czyta krótki tekst umieszczony na ilustracji. Dziecko odpowiada na pytania pomocnicze dotyczące postaci, ich ubioru i emocji.


3. Wykonanie pracy plastycznej Moje wspomnienie z przedszkola.

Rodzic zachęca dziecko do przedstawienia swojego najlepszego wspomnienia z przedszkola w pracy pla­stycznej. Proponuje, aby zamieniło się w malarza i wykonało prawdziwy obraz. Przypomina o zawar­ciu w pracy jak największej liczby szczegółów, rozplanowaniu elementów na całej powierzchni kartki.

Rodzic daje dziecku sztywną kartkę formatu A3 z umocowaną na niej gazą. Dziecko: miesza kolory, nakłada pędzlem gęstą farbę na karton z gazą.

Aktualności

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole Nr 10 ''Pod Topolą'' im. Janusza Korczaka w Piekarach Śląskich
    ul. M. Skłodowskiej-Curie 61, 41-949 Piekary Śląskie
  • 327678169

Galeria zdjęć