Nawigacja

SZKOLNE PRZYGODY GANGU FAJNIAKÓW

 

PROJEKT EDUKACYJNY

pt. "SZKOLNE PRZYGODY GANGU FAJNIAKÓW"


W dniach od 23 listopada 2020 r. do 27 listopada 2020 r. w grupie IV „Sowy” przeprowadzona została akcja pt. „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”. Realizacja akcji miała na celu uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego nas środowiska; zachęcała do eksperymentowania, obserwowania i formułowania wniosków o otaczającym nas świecie. Zrealizowano następujące scenariusze zajęć:

  • „Zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa – ogień”;
  • „Ekozakątek – eksperymenty z powietrzem”;
  • „Oszczędzaj kropelkę – eksperymenty z wodą”;
  • „Kochajcie zieleń – eksperymenty z ziemią”.


„Zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa – ogień”

Realizację scenariusza zajęć pt. „Zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa – ogień” rozpoczęliśmy od wysłuchania opowiadania pt. „Najpiękniejszy kolor”. Następnie dzieci wzięły udział w eksperymentach związanych z ogniem:

  • „Jaki jest ogień?” – podgrzewanie wody w naczyniu za pomocą świeczek – podgrzewaczy.
  • „Co ma wspólnego ogień z powietrzem?” – nakrywanie palącej się świecy szklanką.
  • „Powstawanie ognia” – wzniecanie ognia za pomocą lupy.

Z przeprowadzonych doświadczeń wyciągaliśmy wnioski: ogień daje światło i ciepło; ogień jest ściśle powiązany z powietrzem (bez dostępu powietrza gaśnie); ogień jest niebezpieczny jeśli wymknie się spod kontroli; nie wolno palić śmieci (plastik, ubrania, itp.), gdyż wytwarza się wtedy szkodliwy dym; ogień jest pomocą w codziennych pracach domowych.

Później dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Co za dużo to niezdrowo”. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci wykonały pracę konkursową pt. „Ogień”.


„Ekozakątek – eksperymenty z powietrzem”

Realizację scenariusza zajęć pt. „Ekozakątek – eksperymenty z powietrzem” rozpoczęliśmy od wysłuchania opowiadania pt. „Fajniaki ratują powietrze”. Następnie dzieci wykonały zadanie polegające na pokolorowaniu pojemników na śmieci odpowiednimi kolorami. W kolejnej części zajęć dzieci dokonały analizy ulotki pokazującej, jak długo rozkładają się śmieci. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „Ekozakątek” ze zbioru „Gang Fajniaków i Miasto Marzeń” oraz udzieliły odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści. Następnie dzieci wzięły udział w eksperymentach związanych z powietrzem: zabawie w detektywów tropiących niewidzialne powietrze; zabawie z foliowym woreczkiem wypełnionym skrawkami bibuły i słomką; zabawie z dmuchajką; ćwiczeniach z balonami; zabawie z zanurzaniem słoika w wodzie; zabawie ze świecą. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci wykonały pracę konkursową pt. „Powietrze”.


„Oszczędzaj kropelkę – eksperymenty z wodą”

Realizację scenariusza zajęć pt. „Oszczędzaj kropelkę – eksperymenty z wodą” rozpoczęliśmy od wysłuchania opowiadania pt. „Fajniaki i największy skarb”. Następnie dzieci wysłuchały ciekawostek dotyczących WODY. Wzięły udział w rozmowie na temat znaczenia wody dla ludzi, roślin i zwierząt. Dowiedziały się, skąd pochodzi woda. Zrozumiały, że woda to skarb, bez którego nie mogłoby istnieć życie oraz, że woda to groźny żywioł, który może zniszczyć przyrodę i być zagrożeniem dla życia. Następnie dzieci wzięły udział w eksperymentach związanych z wodą:

  • „Ile jest wody na świecie?”. Wniosek: na świecie jest mało pitnej wody, dlatego nie powinniśmy jej marnować.
  • „Woda przyjmuje kształt naczynia”. Wniosek: kształt naczynia nie wpływa na zwiększenie objętości cieczy.
  • „Wędrująca woda”. Wniosek: woda potrafi się przemieszczać.

Później dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Oszczędzaj kropelkę” ze zbioru „Gangu Fajniaków”. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci wykonały pracę konkursową pt. „Woda”.


„Kochajcie zieleń – eksperymenty z ziemią”

Realizację scenariusza zajęć pt. „Kochajcie zieleń – eksperymenty z ziemią” rozpoczęliśmy od wysłuchania opowiadania pt. „Fajniaki w bujnej trawie”. Następnie dzieci wysłuchały ciekawostek dotyczących ZIEMI. Wzięły udział w rozmowie na temat ochrony przyrody. Później dzieci uczestniczyły w eksperymentach związanych z ziemią:

  • „Całkiem mokry” – obserwacja wody przemieszczającej się przez różne warstwy (drobny piasek, gruby piasek, ziemię ogrodową).
  • „Wulkan” – obserwacja doświadczenia. Wyciąganie wniosków: zmieszanie octu z sodą oczyszczoną powoduje reakcję chemiczną i powstaje dużo gazu, który powoduje bąbelkowanie mieszaniny wody z płynem do mycia naczyń.
  • „Doniczka” – obserwacja, jak woda przemieszcza się przez różne rodzaje ziemi. Wyjaśnienie pojęcia nawilżanie/wsiąkanie.

Następnie dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Kochajcie zieleń”. Później wspólnie posadziliśmy zielonolistki, skrzydłokwiat, geranium. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci wykonały pracę konkursową pt. „Ziemia”.

Aktualności

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole Nr 10 ''Pod Topolą'' im. Janusza Korczaka w Piekarach Śląskich
    ul. M. Skłodowskiej-Curie 61, 41-949 Piekary Śląskie
  • 327678169

Galeria zdjęć