– WAKACYJNE PODRÓŻE –
Wakacje tuż-tuż 01.06.20 r.
1. Przeglądanie przewodników, map i albumów o Polsce.
Dziecko wraz z R. przegląda przewodniki dla podróżnych, mapy i albumy o Polsce. R. zwraca uwagę na symbole znajdujące się na mapie (jeziora, szlaki, oznaczenia miast, terenów zielonych). Prosi o przypomnienie znaczenia słów: przewodnik, szlak. Wyszukuje z dzieckiem najciekawsze miejsca w Polsce, które warto odwiedzić z rodzicami podczas wakacyjnych podróży.
2. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 73.
3. Tworzenie mapy skojarzeń do słowa wakacje.
Rodzic układa przed sobą duży karton. Prosi dziecko, aby w ciszy zastanowiło się, co dla niego znaczy słowo wakacje. R. wręcza dziecku małe karteczki i ołówek i prosi o narysowanie obrazka – skojarzenia ze słowem wakacje.
Przykłady skojarzeń: plecak, las, jagody, grzyby, kajak, Bałtyk, muszla, palma, maliny, ryby, plaża, Tatry, ciupaga, wioska.
Dziecko pokazuje karteczkę i nazywa swój obrazek, dzieli słowo na sylaby (dodatkowo dzieci 6-letnie dzielą słowo na głoski), opowiada o swoim skojarzeniu, a następnie nakleja karteczkę na karton.
4. Rozmowa na temat planów wakacyjnych.
R. pyta dzieci: Gdzie można spędzić wakacje? Dziecko wypowiada się swobodnie.
5. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 74, 75.
5-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 66.
Skarb Bałtyku 02.06.20 r.
1. Zabawa Muszle.
Rodzic pokazuje dziecku muszle różnego kształtu i różnej wielkości. Prosi, aby uważnie przyjrzało się im. Dziecko przykłada muszle do ucha i nasłuchuje dobiegających z nich odgłosów. Następnie opisuje i porównuje wygląd wszystkich muszli.
2. Zabawa ruchowa Szum morskich fal.
Rodzic układa przed dzieckiem folię malarską. Chwytają ją za końce. Poruszając folią w różnym tempie, wywołują dźwięk przypominający szum morskich fal. Nasłuchują dobiegających dźwięków.
3. Opowiadanie historyjki obrazkowej.
Książka, s. 87.
Rodzic prosi dziecko, aby patrząc na małe obrazki w książce, opowiedziało historyjkę o zatopieniu komara w żywicy i powstaniu bursztynu.
4. Rozmowa na temat bursztynu. Poznawanie sposobów wykorzystania bursztynu.
Rodzic pyta dziecko: Gdzie w Polsce można znaleźć bursztyn? Pokazuje na mapie miejscowości, w których na plażach po sztormach można znaleźć bursztyn. Pyta: Co to jest bursztyn? Do czego wykorzystuje się bursztyn? Uzupełnia wypowiedź dziecka.
5. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 76.
5-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 67.
Miejsca letniego wypoczynku 03.06.20 r.
1. Zabawa Echo.
Dziecko powtarzają za rodzicem zdania z odpowiednim natężeniem głosu (cicho, umiarkowanym głosem, głośno).
Nadeszły wakacje.
Wędrujemy górskim szlakiem.
Kąpiemy się w morzu.
Pływamy kajakiem.
2. Ćwiczenie spostrzegawczości – Której pocztówki brakuje?
Rodzic układa przed dzieckiem cztery pocztówki przedstawiające różne miejsca letniego wypoczynku, np.: morze, góry, jezioro i las. Dziecko zapamiętuje ich ułożenie. Odwraca się w drugą stronę. Rodzic chowa jedną z pocztówek. Dziecko odgaduje, której pocztówki brakuje.
3. Zabawa tematyczna – Pakujemy walizki.
Dziecko planuje wyjazd na wakacje. Wciela się w role mamy. Pakuje do walizki potrzebne przedmioty (np. z kącika zabawek), przebiera się, np. zakłada okulary, kapelusz.
4. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 77, 78.
5-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 68.
Nadchodzi lato 04.06.20 r.
1. Zabawa obrazkami – Ubrania na letni wypoczynek.
Rodzic wspólnie z dzieckiem ogląda magazyny i gazetki reklamowe, np. ze sklepów sportowych z modą letnią. Rodzic wymienia nazwy części garderoby. Dziecko wskazuje elementy stroju, o których mówi rodzic, i ustala ich przydatność w wybranym miejscu letniego wypoczynku, np.: w mieście, w lesie, na wsi. Następnie dziecko wycina poszczególne części garderoby i nakleja je na karton w jednej z trzech kolumn: miasto, las, wieś.
2. Zabawa słownikowa Znajdź słowo.
Dziecko wypowiada słowo o znaczeniu przeciwnym do podanego (np. wesoły – smutny, mokry – suchy, wysoki – niski).
3. Zabawy konstrukcyjne.
Dziecko lepi małe kulki z plasteliny i wykorzystuje je do łączenia wykałaczek. Buduje dowolne konstrukcje i opowiada o nich.
4. Zabawa Wakacyjna wyprawa.
Dziecko recytuje tekst B. Formy.
Jesteś ty, jestem ja – wskazują na kolegę, następnie na siebie,
w świat idziemy raz i dwa. zataczają rękami duże koło,
Tup, tup, tup, tralala, trzy razy tupią, trzy razy klaszczą,
niech ta podróż wiecznie trwa. wykonują obrót wokół siebie.
5. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 79.
Lato i letnie zabawy 05.06.20 r.
1. Zabawa Wakacyjne zamówienia.
Rodzic kładzie na środku dywanu kilka zabawek, zwraca uwagę na ich kolory i kształty, siada obok zabawek. Dziecko składa zamówienie na konkretną zabawkę. Musi podać jak najwięcej cech charakteryzujących daną zabawkę, aby otrzymać tę, o którą prosi, np. Zamawiam na wakacje czerwony samochód z czarnymi oponami. Po pewnym czasie następuje zmiana ról.
2. Zagadki dotykowe.
Rodzic pokazuje dziecku worek z ubraniami, które nosi się zimą i latem, w tym kostium kąpielowy, a także okulary przeciwsłoneczne. Dziecko wkłada rękę do worka, opisuje, czego dotknęło. Na potwierdzenie podania prawidłowego rozwiązania dziecko wyjmuje ubranie z worka.
3. Rozmowa na temat wakacyjnych zabaw.
Rodzic pyta dziecko, jak chciałoby spędzić wakacje, w co chciałoby się bawić latem. Dziecko wypowiada się swobodnie.
4. Wykonanie zadań w Kartach pracy.
6-latki – Karta pracy, cz. 5, nr 80.